• Haberler ve Duyurular

Haberler ve Duyurular

Okyanus Holding "En Güzel Elmayı Yetiştiriyor"


Van'da 180 dönümlük araziye elma ağaçları diken Yüzüncü Yıl Üniversitesi dünyadaki en iyi elmayı yetiştirdiğini söylüyor.

Van'da Erciş karayolu üzerindeki 180 dönümlük arazide ilk hasadını alan Okyanus Holding’in iştiraki olan Okyanus Ziraat faaliyetlerine başladı. Proje Sorumlusu ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fikret Yaşar, Türkiye'nin en güzel elmalarının Van'da yetiştiğini söyledi. Doç. Dr. Yaşar, "Van Türkiye'nin en çok güneş gören illerinden biri. Elmayı güzelleştiren de ışık ve güneştir. Bizim elmalarımız da bu nedenle hem güzeldir hem de güzelleştirir" dedi.
 
VAN ELMALARI PAZARDA İYİ BİR YER EDİNECEK
Okyanus Holding’in yatırımları ile sürekli geliştirilen imkanlar sayesinde, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Doç. Dr. Fikret Yaşar tarafından Erciş karayolu üzerinde bulunan 180 dönümlük araziye dikilen elma ağaçlarından bu yıl ilk hasat alındı. Şekli ve rengiyle pazarda iyi bir yer bulmayı hedefleyen Van elmaları, kokusu ve aromasıyla da damak tadına hitap ediyor. Van'ın elma üretimi için çok ideal bir yer olduğunu söyleyen Doç. Dr. Yaşar, 2007 yılında diktikleri ağaçlardan Red Chief ve Starkrimson çeşidi elma yetiştirdiklerini ve bu elmalarla Türkiye ve dünya pazarında iyi bir yer edineceklerini söyledi.
 
1700 METREDE YETİŞİYOR
Van'da yetişen elmaların şekli, kokusu, rengi ve tadıyla diğerlerinden hemen ayırt edilebileceğini söyleyen Doç. Dr. Yaşar, "Yetiştirdiğimiz elmalarımız pazarda satılan elmalardan çok farklı. Nedeni de Tuş başehri olması yani güneş şehri olması. Bin 700 metre rakımda yetişmesi. Çünkü bu rakımda bol güneş var. Işığın dalga boyunun kısa olması nedeniyle de elma üzerine yoğun bir ışık düşüyor. Işık demek pigment (renk) demektir. Rengi iyi olan bir elmanın da vitamin değeri yüksek olur. Bu da meyvenin hem rengini hem şeklini hem de tadını güzelleştirir. Vitamini yüksek olan bir meyve sağlık acısından da çok faydalıdır. Bizim elmalarımızda bu nedenle hem güzeldir hem de güzelleştirir" dedi.

Geri